Wsparcie wątroby u koni

Suplementy na wsparcie wątroby u koni

Wątroba pełni bardzo istotną rolę w organizmie, odpowiada między innymi za procesy metaboliczne, wydzielnicze, magazynujące oraz detoksykację (odtruwanie). Istotnym aspektem mającym wpływ na jej pracę jest konieczność ciągłego dostosowania się do rodzaju pokarmu, który jest dostarczany okresowo (trawienie, przyswajanie), zapotrzebowań organizmu oraz kontaktu z innymi substancjami jak leki, toksyny itp. Jedną z najważniejszych funkcji wątroby jest oczyszczanie organizmu, czyli detoksykacja. Proces ten polega na zobojętnianiu szkodliwych związków – od amoniaku przetwarzanego do mocznika, który jest wydalany wraz z moczem, przez preparaty lecznicze do różnego rodzaju toksyn. Zatrucie alkaloidami pirolizydynowymi, długotrwałe stosowanie leków czy nawet nadwaga pretendują do chorób wątroby. Dodatkowo konie bardzo często są narażone na kontakt z obciążającymi ten narząd mikotoksynami, którymi bywa zakażona ściółka oraz pasza zarówno treściwa jak i objętościowa. Na szczęście wątrobę cechuje dość wysoka zdolność do regeneracji. W przypadku wystąpienia dysfunkcji wątroby, bez względu na stosowane leczenie bardzo ważne jest właściwe postępowanie dietetyczne oraz wprowadzenie odpowiedniej suplementacji. 

Warto zacząć od ograniczenie ilości białka w racji żywieniowej – zaleca się unikania skarmiania np. lucerną, świeżą trawą wiosenną czy koniczyną. Pomocne będzie częste zadawanie małych ilości karmy dobrej jakości. 

Z naturalnych dodatków paszowych zaleca się podaż ostropestu plamistego. Wyciąg z owoców ostropestu zawiera lecznicze dla wątroby flawonolignany. Sylimaryna jest główną substancją odpowiadającą za dobroczynne właściwości ostropestu, działa przeciwzapalnie, odtruwająco, leczniczo i ochronnie. Sprawdziła się nawet w leczeniu wątroby, która została uszkodzona przez toksyny. Ponadto dowiedziono, że sylimaryna zapobiega zwłóknieniu wątroby, które prowadzi do marskości. Przeprowadzone dotychczas badania na koniach dotyczące efektów stosowania ostropestu potwierdziły, że roślina ta nie powoduje zachwiania homeostazy ustrojowej, natomiast wpływa korzystnie na poprawę metabolizmu składników pokarmowych, zmniejszenie uszkodzeń komórek wątroby dodatkowo stymulując jej regenerację. Ponadto zwiększa tolerancję organizmu na wysiłek oraz wzmacnia odporność. Wykazuje działanie silnie antyutleniające, redukujące wolne rodniki i nadtlenki, reguluje gospodarkę tłuszczową, zapobiega stłuszczeniu i marskości wątroby. Chroni narząd przed negatywnym wpływem wirusów, bakterii, mikotoksyn i innych substancji toksycznych. Pomaga usunąć metale ciężkie z organizmu. Poprawia trawienie oraz wydzielanie soków trawiennych, działa przeciwzakrzepowo oraz usprawnia przepływ żółci (konie nie posiadają pęcherzyków żółciowych, więc bardzo ważne jest aby przepływ żółci nie był niczym ograniczony). 

Preparaty zawierające sylimarynę warto stosować u koni nie tylko w przypadku wszelkich chorób wątroby czy profilaktycznie w sytuacjach kontaktu organizmu z substancjami, które mogą wątrobę uszkodzić ale również wskazaniem do stosowania są m.in. podeszły wiek zwierzęcia, stany wyczerpania, intensywny wysiłek a także rekonwalescencja po przebytych chorobach. Z uwagi na fakt, że sylimaryna jest substancją naturalnie znajdującą się w ostropeście jej poziom może się różnić w zależności od źródła dostawy rośliny czy sposobu przechowywania. Ważne jest aby w celu osiągnięcia pożądanego efektu suplementacji stosować preparaty gwarantujące zawartość sylimaryny określoną poprzez badania laboratoryjne. Dlatego należy stosować tylko preparaty sprawdzone.

W celach profilaktycznych suplement, który pomoże chronić wątrobę to Gastro Care. Można go bezpiecznie stosować np. w początkowym okresie wypasu na wiosennej trawie, przy odrobaczaniu, w przypadku kontaktu z mykotoksynami (zanieczyszczona ściółka i pasza), po kolce, infekcji, delikatnym zatruciu itp. 

W sytuacji kiedy wątroba potrzebuje wsparcia już nie tylko na zasadzie działania profilaktycznego warto sięgnąć po mocniejsze stężenia substancji wspomagających ochronę, regenerację i detoksykację tego narządu – Liver Care, który świetnie sprawdza się jako uzupełnienie leczenia weterynaryjnego w przypadku dysfunkcji wątroby, wsparcie w przypadku stosowania leków obciążających ten narząd (np. sterydy, przeciwzapalne) oraz wszelkich zatruć.  

W sytuacji kiedy występują zaburzenia pracy wątroby zaczyna dochodzić do zaburzenia szeregu procesów w organizmie dlatego kiedy nasz koń ma kontakt z substancjami obciążającymi wątrobę warto działać, wybierz sprawdzone i przebadane preparaty.

 



Skip to content