Suplementy a koniec sezonu pastwiskowego

Jak komponować dietę gdy skończy się sezon pastwiskowy?

Koń nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zielone pastwiska, obfitujące w różnorodne trawy oraz zioła to dla koni najlepsze źródło dobrze przyswajalnych witamin i minerałów. Jednak wraz ze starzeniem się roślin redukcji ulegają ich walory pokarmowe. Największą wartość mają liście i pędy wegetatywne przed kwitnieniem, zaś po okresie kłoszenia szybko maleje jakość traw jako paszy i sukcesywnie się obniża, aby na jesień osiągnąć praktycznie zerowy stan.

Już wiemy, że kończący się sezon pastwiskowy oznacza coraz mniej wartościową ruń pod kątem żywienia. Również karmienie samym sianem i owsem lub paszą podawaną w mniejszych porcjach niż zaleca producent może nie uzupełniać zapotrzebowania na wszystkie niezbędne substancje. Układając dietę konia należy pamiętać, że dodatek witamin i minerałów jest konieczny dla prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu. Składniki te wykazują właściwości regulacyjne, działając jako biokatalizatory procesów metabolicznych w komórkach. Bez tych substancji niemożliwy będzie harmonijny przebieg procesów fizjologicznych oraz utrzymanie konia w najwyższej formie dlatego szczególnie istotna jest dodatkowa suplementacja w okresie ograniczonego dostępu do świeżej zielonki. Na koniec sezonu pastwiskowego zaplanuj dla swojego konia uzupełnienie diety o kompletny zestaw witamin i minerałów aby uniknąć wystąpienia niedoborów, które wpływają negatywnie na kondycję, regenerację oraz ogólne funkcjonowanie organizmu. Objawy mogą być różne, min. słaba jakość sierści i rogu kopytowego, tendencja do otarć skóry i wypadania włosów, obniżona odporność, zaburzenia rozwoju i apatia. Witaminy w żywieniu koni pełnią ogromną rolę, są niezbędne. Odpowiadają za wszystkie podstawowe procesy zachodzące w komórkach, również za przemianę materii dlatego już teraz wprowadź do diety swojego konia produkt VitaMax lub Algea.

VitaMax to starannie dobrany, kompletny zestaw witamin iskładników mineralnych specjalnie dedykowany dla koni, w diecie których owies jest głównym składnikiem paszy treściwej. Został wyprodukowany z wysokiej jakości surowców niemodyfikowanych genetycznie. Preparat doskonale wpływa na poprawę kondycji fizycznej oraz rewitalizację organizmu podczas wzmożonego wysiłku  fizycznego, ciąży i laktacji jak również po przebytych chorobach. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie, wzrost i rozwój organizmu oraz uzupełnia dietę o niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze.

 

 

Algea Sproszkowana alga Norweska o potężnych walorach odżywczych. Stanowi najbogatsze źródło organicznych witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Bogata w jod jest szczególnie ważnym elementem diety u koni z obszarów gdzie występuje umiarkowany lub niewielki niedobór jodu czyli głównie tereny Polski południowej i centralnej. Bogata w aminokwasy wspomaga rozbudowę muskulatury oraz poprawę tempa wzrostu rogu kopytowego.Skip to content