Po co stosować probiotyk?
Czym możemy uzupełnić końską dietę, aby wesprzeć przewód pokarmowy ?
Prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy ma ogromny wpływ na kondycję i zdrowie koni. Głównym składnikiem końskiej dawki żywieniowej jest błonnik, jego trawienie i fermentacja zachodzi w jelicie grubym pod wpływem flory bakteryjnej, a produkty tej fermentacji stanowią źródło energii.
Znajdująca się w jelitach mikroflora pełni bardzo ważną rolę, a zaburzenia w jej składzie i funkcjonowaniu od razu znajdują odzwierciedlenie w różnego rodzaju problemach zdrowotnych. Flora bakteryjna nie tylko odpowiada za trawienie włókna ale również za produkcję witamin K, B oraz niezbędnych aminokwasów i białek, stymuluje odpowiedź immunologiczną, neutralizuje toksyny, a także chroni przed patogenami. Liczba i rodzaj mikroorganizmów jelitowych w pewnym stopniu zależy od typu podawanej paszy. Ważne jest aby każda racja żywnościowa była możliwie jak najbardziej do siebie podobna pod względem składu, a wszelkie modyfikacje w żywieniu powinno się dokonywać stopniowo, tak aby mikroflora zdążyła przystosować się do wprowadzonych zmian. Bakterie jelita grubego są bardzo wrażliwe i nawet najmniejszy brak równowagi w ich otoczeniu powoduje spadek liczby tych mikroorganizmów, co najczęściej skutkuje różnego rodzaju zaburzeniami pokarmowymi i zdrowotnymi (ochwat, zespół metaboliczny).
Degradujący wpływ na dobroczynną florę ma wiele czynników, między innymi niewłaściwa dieta i zła jakość jej komponentów, stres, leki czy choroba. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że jednorazowa, standardowa dawka dowolnego antybiotyku zmniejsza liczbę bakterii rozkładających błonnik o ponad sto tysięcy. Podobnie zbyt duży udział skrobi w stosunku do błonnika podnosi produkcję lotnych kwasów tłuszczowych i kwasu mlekowego przez niektóre gatunki bakterii jelitowych, co przekłada się na obniżenie pH jelita grubego i złą kondycję błony śluzowej.
Wprowadzenie do diety preparatów probiotycznych, które wzbogacą jelito o dobroczynne bakterie może okazać się kluczowe dla zahamowania rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, a tym samym w utrzymaniu konia w zdrowiu i optymalnej formie.
Probiotyki to żywe kultury bakterii i grzybów, które wpływają na:
- ograniczenie obszaru dla patogenów
- zmniejszenie pożywienia mikroflory chorobotwórczej
- redukcję stanów zapalnych błony śluzowej
- stymulację systemu immunologicznego
- ogólną poprawę procesów trawiennych
- lepsze wykorzystanie substancji pokarmowych z paszy
- zmniejszenie ryzyka otyłości czy nawet ochwatu.
W celu uniknięcia problemów zdrowotnych koni wynikających z zaburzeń pracy układu pokarmowego należy pamiętać o wprowadzeniu probiotyku do diety za każdym razem, kiedy może dojść do degradacji mikroflory jelitowej. Skuteczność zastosowanych probiotyków zależy od ich składu, czasu i momentu podawania oraz ilości w dziennej dawce. Leczenie farmakologiczne lub stosowanie antybiotyków powinno być połączone z probiotyczną suplementacją na okres minimum jednego miesiąca. Wszelkiego rodzaju sytuacje stresowe lub zmiany w żywieniu (nowe siano, inna pasza treściwa, wiosenny wypas na trawie) to okoliczności wskazujące na konieczność uzupełnienia dawki pokarmowej o probiotyk.
Najlepsze co można zrobić dla utrzymania zdrowego przewodu pokarmowego to stosować się do zasad prawidłowego żywienia koni, zachować właściwe proporcje paszy objętościowej do paszy treściwej i w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych oraz stosowania leków czy antybiotyków bez wyraźnych wskazań ku temu. W przypadkach kiedy istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń w strukturze mikroflory jelitowej należy pamiętać o wprowadzeniu do diety probiotyku.
HorseLinePRO Probiotic Digestive Therapy
Naturalny preparat wzbogacający i stabilizujący mikroflorę przewodu pokarmowego odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesów trawienia.
Zapobiega zbijaniu się treści pokarmowej co może doprowadzić do atonii przewodu pokarmowego i zalegania treści pokarmowej. Hamuje procesy będące przyczyna wzdęć wywołujących kolki w okresach ograniczonego ruchu.
HorseLinePRO Gastro Care
Efektywne wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania wątroby oraz układu trawiennego koni w oparciu o składniki najwyższej jakości i przyswajalności. Rekomendowany w celu uzupełnienia diety w trakcie antybiotykoterapii, kuracji lekami, po odrobaczaniu, kolkach, dysfunkcjach układu pokarmowego o różnym podłożu oraz zatruciach.