Rola witaminy C w organizmie konia

Jaka jest rola Witaminy C w żywieniu koni?
Przeczytaj jaka dawka wit C dla konia jest korzystna

Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu szeregu procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Jako silny antyoksydant, pomaga zniwelować skutki stresu oksydacyjnego w komórkach. Podnosi odporność i uszczelnia naczynia krwionośne, ułatwia wchłanianie żelaza. Działa jako aktywator wielu witamin oraz wzmacnia ich działanie. Istotny czynnik w syntezie kwasu hialuronowego, kolagenu, elastyny oraz MSM. Pomaga utrzymać równowagę fizjologiczną w obrębie tkanki łącznej, chrzęstnej i kostnej. Witamina C wpływa na prawidłowe działanie układu immunologicznego, ma duże znaczenie w ochronie płuc przed działaniem drobnoustrojów, które powodują choroby układu oddechowego. Zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym w obrębie komórek, które pogarszają zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego.

Organizm konia sam syntetyzuje witaminę C natomiast ograniczony dostęp do pastwiska, stres, przebyte choroby oraz długotrwały wysiłek fizyczny mogą spowodować, że zapotrzebowanie na tą witaminę nie będzie zapewnione. Wówczas konieczna jest dodatkowa suplementacja aby utrzymać w równowadze pewne procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie. Starsze konie mają obniżoną zdolność do przeprowadzania syntezy witaminy C w porównaniu do młodych osobników, źrebne klacze oraz będące w okresie laktacji wykazują zwiększone zapotrzebowanie na tą witaminę dlatego również wymagają dodatkowej suplementacji. Witamina C dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i w dość krótkim czasie od podania podnosi się jej stężenie w surowicy krwi. Nie ma ryzyka przedawkowania gdyż jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem.

 

Witamina C – wykazuje działanie przeciwutleniające. Korzystnie wpływa na utrzymanie równowagi fizjologicznej tkanki łącznej, chrzęstnej i kostnej jak również tworzenie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.

 Skip to content