Zasady stosowania wcierek

Kiedy zastosować dany rodzaj wcierki, aby osiągnąć najlepszy efekt?

Obrzęki kończyn różnego pochodzenia to problem, który dotyka wiele koni. Najczęściej nasila się w okresie wysokich temperatur (lato) i wzmożonego wysiłku fizycznego (intensywne treningi, starty w zawodach). Powstają na wskutek zwiększenia się przestrzeni śródnaczyniowej, a także przenikaniu płynu z łożyska naczyniowego do części pozanaczyniowej, międzykomórkowej. Wykonywanie na kończyny zabiegów pielęgnacyjnych pomaga zregenerować i odprężyć przeciążone struktury. Zwężenie/obkurczenie naczyń poprzez odpowiednie działanie i właściwie dobrane preparaty wpływa korzystnie na redukcję mikrowysięków i opuchlizn.

Lekceważenie problemu i brak postępowania mającego na celu ograniczenie występowania lub powiększenia się obrzęków najczęściej prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych w obrębie miejsca, gdzie zbiera się wysięk. Stany zapalne są prekursorami wszelkich uszkodzeń tkanek – kontuzji. Do najprostszych i najczęściej stosowanych zabiegów/środków pielęgnacyjno – regeneracyjnych na kończyny zaliczamy wcierki, glinki oraz szpryca zimną wodą. 

Zawsze po wysiłku kluczowe jest właściwe schłodzenie kończyn, powoduje ono kurczenie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu zostaje zahamowane powstawanie obrzęków. Najpopularniejsza metoda to szpryca zimną wodą, jednak rzadko jest wykonywana prawidłowo. Dla osiągnięcia właściwego efektu chłodzenia powinno się polewać jedną kończynę przez 20 min utrzymując kierunek masażu strumieniem wody od dołu do góry. Większość jeźdźców polewa zimną wodą tylko kilka minut jedną nogę. Szpryca trwająca poniżej 5 min powoduje szybki wzrost temperatury po zakończeniu chłodzenia, co ma niekorzystny wpływ na procesy regeneracji. Również strumień wody kierowany w jedno miejsce (błędne założenie, że zimna woda spływając w dół po nodze odpowiednio chłodzi całą kończynę) albo przesuwany z góry do dołu nie daje właściwego kierunku masażu. 

Reasumując, szpryca z zimnej wody powinna trwać minimum 20 minut na jedną kończynę, a strumień wody powinien być przesuwany po nodze od dołu do góry. 

Sporym ułatwieniem są dostępne na rynku branżowym wcierki o właściwościach chłodzących i regenerujących. Prawidłowe ich stosowanie zapewnia długotrwały efekt chłodzenia, aplikację substancji mających korzystny wpływ na regenerację tkanek oraz masaż podczas nakładania preparatu na kończyny stymulujący krążenie. Poniżej kilka podstawowych zasad stosowania wcierek:

  • stosuj je zawsze po każdym intensywnym treningu bez względu na rodzaj aktywności (skoki, ujeżdżenie, cross/teren); w sytuacji kiedy kończyny konia są narażone na mocniejsze przeciążenia oraz wymagają regeneracji
  • na zawody wybieraj te wcierki, które są wolne od substancji mogących dać pozytywny wynik testu na doping np. ethanol (jest praktycznie zawsze dodawany do wcierek z mentolem) kapsaicynę czy czarci pazur
  • aby uzyskać najlepszy efekt po zastosowanej wcierce postępuj zgodnie z  rekomendowanymi zasadami podczas aplikacji:
  1. nałóż preparat w takiej ilości aby równomiernie pokryć niewielką warstwą całą wybraną powierzchnię skóry
  2. przez kilkanaście sekund energicznie pocierając dłońmi poprzez okrężne ruchy (utrzymując kierunek masażu “pod włos” od dołu do góry) rozprowadź równomiernie preparat, dodatkowo tym sposobem delikatnie rozgrzejesz skórę aby otwarły się pory skóry i mogły zostać wchłonięte składniki aktywne stosowanego preparatu
  3. wykonując pod włos masaż opuszkami palców wetrzyj wcierkę tak aby dotarła do skóry i jak największa ilość się wchłonęła, a nie pozostała na sierści
  4. wykonaj masaż limfatyczny – obejmij dłonią kończynę w okolicach zagłębienia pomiędzy ścięgnami przy stawie pęcinowym i jednym płynnym ruchem przesuń dłoń kilkanaście razy od dołu do góry delikatnie uciskając 

W celu wzmocnienia efektu chłodzenia można wykonać kilkuminutową szprycę zimną wodą przed nałożeniem wcierki chłodzącej.  

Wcierki chłodząco-rozgrzewające najpierw chłodząc a następnie rozgrzewając zapewniają rekomendowaną zmianę temperatur w celu stymulacji krążenia. Po całkowitym wchłonięciu preparatu i odczekaniu minimum 30 minut od zastosowania (dla osiągnięcia odpowiedniego czasu chłodzenia) można zawinąć kończynę owijką na kocyk lub założyć ocieplacze stajenne w celu spotęgowania efektu rozgrzewającego. Warto jednak sprawdzić czy nie znajduje się na etykiecie informacja, że preparatu nie należy zawijać aby nie doszło do odparzenia skóry.

Glinki bardzo dobrze sprawdzają się w regeneracji powysiłkowej kończyn, a dodatkowo można je zastosować na stłuczenia. Glinka zachowuje swoje właściwości tak długo jak długo jest mokra, więc warto zwrócić uwagę na konsystencję produktu przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego preparatu. Te które są bardzo gęste, prawie suche, a w opakowaniu na ich powierzchni nie znajduje się płyn najprawdopodobniej będą działać krócej, a efekty stosowania nie będą zbyt intensywne. Najlepiej szukać glinki, na której powierzchni wyraźnie oddzieliła się około centymetrowa warstwa płynu, a konsystencja przypomina bardziej gęsty krem niż plastelinę. Glinka podczas wysychania dodatkowo wykazuje właściwości obkurczające i przeciwobrzękowe co jest pożądane w przypadku konieczności podjęcia działań mających na celu przyniesienie ulgi przy stłuczeniach, opuchliznach wynikających z mikrourazów, kontuzji, opoi lub intensywnego wysiłku fizycznego. 

 

 

Jaki preparat będzie właściwy do danego problemu?:

  • wcierka chłodząca:
    • intensywny wysiłek fizyczny
    • udział w zawodach
    • podwyższona temperatura w obrębie kończyny (stan zapalny)
    • świeże stłuczenia
    • obrzęki

 

  • wcierka chłodząco – rozgrzewająca:
    • intensywny wysiłek fizyczny
    • udział w zawodach
    • opoje
    • obrzęki zastoinowe
    • problemy z krążeniem

 

  • wcierka rozgrzewająca:
    • opoje
    • problemy z krążeniem
    • obrzęki zastoinowe
    • stare stłuczenia

 

  • glinka:
    • intensywny wysiłek fizyczny
    • udział w zawodach
    • stłuczenia
    • obrzęki
    • podwyższona temperatura w obrębie kończyny (stan zapalny)

 

Pamiętajmy aby dbać o kończyny naszych wierzchowców i nie lekceważyć pierwszych symptomów mogących zwiastować ewentualną kontuzję w późniejszym czasie – “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Właściwa pielęgnacja pomaga uniknąć wielu problemów z aparatem ruchu, a dodatkowo korzystnie wpływa na poprawę efektywności koni w pracy, co przekłada się na osiąganie coraz lepszych wyników.

 

Warm It Up

Preparat w formie płynu o działaniu chłodząco – rozgrzewającym przeznaczony do stosowania zewnętrznego u koni. Szybko i skutecznie przynosi ulgę nadwyrężonym partiom ciała dając uczucie odprężenia. Przeciwdziała obrzękom, wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki zawartości ekstraktu z czarciego pazura i MSM znacznie przyspiesza regenerację tkanek po wysiłku lub stłuczeniach. Wygodna forma atomizera w sprayu ułatwia równomierną aplikację nie tylko na kończyny, ale także większe partie ciała jak np. mięśnie grzbietu – świetnie sprawdza się do masażu.

Uwaga doping! Należy zaprzestać stosowania na 3 dni przed zawodami.

Ice Gel

Preparat w formie żelu posiadający silne właściwości redukujące obrzęki. Regeneracyjny preparat dedykowany koniom wyczynowym w celu uzyskania błyskawicznej odnowy biologicznej po wysiłku. Łagodzi bóle stawów, mięśni i ścięgien. Usuwa zesztywnienia, przynosząc mroźną ulgę, aby następnie efektywnie usprawnić krążenie w obrębie nadwyrężonych i zmęczonych kończyn.

Lymphatic

Preparat wolny od dopingu służący do optymalnej regeneracji powysiłkowej koni wyczynowych. Regularne stosowanie usprawnia przepływ limfy, przez co zapobiega tworzeniu się obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Usuwa szkodliwe metabolity z tkanek, widocznie zmniejsza obrzęki wspomagając prawidłowe funkcjonowanie układu chłonnego. Redukuje sztywność, ból ścięgien, stawów i mięśni. Celem aplikacji żelu jest przywrócenie fizjologicznego drenażu tkankowego.



Skip to content